Letošnja obeležitev mednarodnega dneva ljudi z Downovim sindromom, ki poteka po svetu vsako leto 21. marca poteka pod sloganom ”Naj nihče ne ostane zadaj.” Tudi mi smo obeležili ta dan s prispevkom na šolskem radiu, razstavo izobraževalnih plakatov in nošenjem 2 različnih nogavic, ki simbolizirajo podporo vsem, ki to obolenje imajo.

To obolenje povzroča dodaten kromosom v vsaki telesni celici in sicer 21. kromosom, ki ni samo dvojno, ampak trojno prisoten, zato imenujemo to obolenje tudi trisomija 21. Osebe z Downovim sindromom imajo značilen videz, nekoliko poševne oči, krajše prste in čokato postavo. Lahko imajo različne zdravstvene težave – srčne napake, napake v delovanju različnih žlez idr. Pogostejše so motnje sluha in vida, lahko je tudi prisotna motnja v duševnem razvoju. Na 1245 otrok v Sloveniji se prav gotovo rodi vsaj eden, ki bo imel to obolenje. Preženimo stigmo in se izobražujmo ter sprejmimo drugačnost med nami!