V mesecu februarju smo zaključili naš UNESCO- v projekt SKUPAJ Z NAMI, ki je bil v tem šolskem letu posvečen Mednarodnemu leto sadja in zelenjave 2021.

Poudariti smo želeli, da sta sadje in zelenjava dar narave, plod zemlje in simbola izobilja ter zdravja. Učence smo spodbudili k uživanja raznolike, uravnotežene in zdrave prehrane, vpeljavi zdravega življenjskega sloga. Opozorili smo na potrebo po zmanjšanju odpadkov sadja in zelenjave v prehranskih sistemih. Poudarili smo pomen lokalno pridelanega sadja in zelenjave.

S projektom smo pričeli v mesecu oktobru ob tednu otroka. V četrtek, 7. 10. 2021 smo na to temo izvedli naravoslovni dan.  Naš UNESCO dan je bil sestavljen iz različnih sadno-zelenjavnih ustvarjalnic: izdelovali smo različne likovne izdelke in plakate, dotaknili smo se snovne in nesnovne dediščine ter poiskali  pregovore, reke, šege in navade, povezane s sadjem in zelenjavo (npr. “Repa in korenje, dolgo življenje.”, “Več od zlata in srebra nam sadno drevje da.”). Preizkusili smo različne recepte s sadjem in zelenjavo. Nastale izdelke smo razstavili v šolski jedilnici. Naši mladi kuharji pa so svoje umetnine iz sadja in zelenjave tudi z veseljem na koncu pojedli.

Obiskal nas je g. Emeršič iz Turističnega društva Sveta Trojica. Na zelo zanimiv način nam je predstavil zgodbo o nastanku šolskega sadovnjak na hribu ob Trojiškem jezeru. Predstavil nam je različne sorte jabolk ter opisal kako so člani turističnega društva skupaj z našimi učenci posadili jablane. Sadjarska kmetija Šilec pa je poskrbela, da smo lahko nekatere sorte tudi poskusili.

K projektu na daljavo smo povabili tudi druge UNESCO osnovne in srednje šole. Skupaj z nami  v projektu sodelujejo sledeče šole:

• Osnovna šola Bakovci
  • OŠ Belokranjskega odreda Semič
  • Biotehniški center Naklo
  • OŠ Cvetka Golarja Škofja Loka
  • OŠ Frana Metelka Škocjan
  • OŠ Leskovec pri Krškem, POŠ Veliki Podlog
  • OŠ Leona Štuklja Maribor
  • OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica
  • OŠ Poljane, Poljane nad Škofjo Loka
  • Prva OŠ Slovenj Gradec
  • OŠ Simona Gregorčiča Kobarid
  • OŠ Spodnja Idrija
  • OŠ Toneta Okrogarja s podružnicama PŠ Kisovec in PŠ Šentlambert
  • OŠ Turnišče

Vse do konca februarja 2021 se je na vseh 15- tih šolah ustvarjalo na temo sadja in zelenjave. V projektu so sodelovali otroci različnih starosti od prvošolčkov do srednješolcev. Nekateri so slikali sadje in zelenjavo, drugi so izdelali plakate, zbrali uganke, pregovore. Najraje pa so na vseh šolah kuhali in pekli. V mesecu marcu smo zbrali vsa poročila in jih strnili v spletno galerijo, ki si jo lahko ogledate na naši šolski spletni strani. Razstavili smo različne umetnine na temo sadja in zelenjave, poučne plakate, veliko zanimivosti, ki jih mogoče še niste vedeli o sadju in zelenjavi. Najobsežnejša pa je zbirka receptov.

Naučili smo se veliko novega, uživali ob degustiranju okusnih jedi in izmenjevanju izkušenj z drugimi šolami.

Metka Beber

Powerpoint predstavitev